Z Rakowem po raz dwudziesty trzeci

  • 15-09-2022 09:20
  • Admin

Z Rakowem po raz dwudziesty trzeci

Siedem zwycięstw Radomiaka, siedem remisów i osiem wygranych Rakowa Częstochowa. Oba kluby w meczach o punkty ze sobą mierzyły się dotąd 22 razy. Najwięcej, bo aż czternaście pojedynków rozegrały w drugiej lidze, cztery – w trzeciej lidze, dwa w barażach o awans na drugi szczebel, a stawką dwóch ostatnich spotkań były punkty w PKO BP Ekstraklasie.

W 10. kolejce PKO BP Ekstraklasy Radomiak zagra w Częstochowie z aktualnym wicemistrzem Polski i zdobywcą Pucharu Polski – Rakowem. To bardzo ciekawie zapowiadające się spotkanie odbędzie się w sobotę, 17 września o godz. 17:30.

Oba kluby w meczach o stawkę grały dotąd ze sobą 22 razy. Pierwszy mecz rozegrały w sezonie 1969/1970, po awansie Radomiaka do trzeciej ligi. W Częstochowie Raków wygrał wysoko 6:1, a honorowego gola dla Zielonych w tym spotkaniu strzelił nieżyjący już Maciej Jaśkiewicz, po zakończeniu kariery piłkarskiej bardzo mocno związany z Radomiakiem, jako szkoleniowiec.

Radomianie zrewanżowali się drużynie Rakowa u siebie. Na Struga 63 pokonali Raków 3:1. Zielonych prowadził wówczas zmarły przed dwoma laty, trener Leszek Krzysiak, kolejna legenda Radomiaka. Następne spotkania obu drużyn miały miejsce w sezonie 1972/1973. Jedno wygrał Raków, drugie Radomiak.

Kolejny raz los oba zespoły skojarzył ze sobą w sezonie 1975/1976. Wówczas Radomiak, jak i Raków okazały się najlepsze w swoich grupach klas wojewódzkich i przystąpiły do barażów o awans do II ligi. Dwukrotnie górą był zespół z Częstochowy, wygrywając 1:0 i 4:3.

Na przełomie lat 70-tych i 80-tych Radomiak i Raków przez pięć sezonów rywalizowały ze sobą o punkty w drugiej lidze. W sezonie 1978/1979 Radomiak zremisował w Częstochowie 0:0, a na własnym stadionie wygrał 3:1. W kolejnym sezonie Zieloni pokonali u siebie Raków 1:0, a na wyjeździe zremisowali 1:1. W sezonie 1981/1982 w dwumeczu lepszy był zespół z Częstochowy. Raków na swoim stadionie zwyciężył 1:0, w Radomiu natomiast padł bezbramkowy remis. Rok później mecze w Radomiu i Częstochowie kończyły się remisami 1:1. W sezonie 1983/1984, w którym to Radomiak wywalczył awans do I ligi, Zieloni odnieśli dwa zwycięstwa po 2:0. W Częstochowie wygraną zapewniły gole Mirosława Banaszka i Andrzeja Niedziółki. W Radomiu natomiast na listę strzelców wpisali się Janusz Pietrasik i Mirosław Sajewicz.

Na kolejne starcie obu drużyn o ligowe punkty kibice musieli czekać ponad 30 lat. W sezonie 2015/2016 w sierpniu Radomiak przegrał w Częstochowie 2:3, a obie bramki dla Zielonych strzelił Leandro. W rewanżu wiosną w Radomiu po dramatycznej końcówce gospodarze zwyciężyli 1:0, a gola w 89 min. zdobył Krystian Puton.

W następnym sezonie II ligi częstochowianie wygrali u siebie z Radomiakiem 3:0, w Radomiu zaś zremisowali 0:0. Ekipa Rakowa uzyskała awans do I ligi. Kolejny mecz obu zespołów odbył się już w ramach rozgrywek PKO BP Ekstraklasy w sezonie 2021/2022, a więc rok temu. Spotkanie w Częstochowie, rozegrane 29 września, było ciekawym widowiskiem, w którym Radomiak pokazał się z bardzo dobrej strony. Niewiele brakowało, by wywalczył trzy punkty. Ostatecznie pojedynek zakończył się remisem 2:2.

Prowadzenie dla Rakowa w 6 min. strzałem z rzutu karnego uzyskał Ivi López, a wyrównał Maurides w 23 min. Ten sam zawodnik w 72 min. strzelił gola na 2:1 dla Radomiaka. Gospodarze uratowali punkt w 79 min., a wyrównującą bramkę zdobył Sebastian Musiolik.

W rewanżu na stadionie przy ul. Narutowicza 9 w Radomiu Raków wygrał 1:0. Zwycięskiego gola już w 13 sekundzie meczu strzelił Giánnis Papanikoláou. Radomiak do ostatniego gwizdka sędziego walczył o zdobycie wyrównującego gola, ale goście nie pozwolili odebrać sobie wygranej.

W 22. meczach o stawkę między Radomiakiem a Rakowem drużyna Zielonych odniosła w sumie 7 zwycięstw, o jedno więcej na swoim koncie ma zespół z Częstochowy. Siedem spotkań tych drużyn kończyło się remisem. Jak będzie w sobotę?
Sponsor Strategiczny

          


Sponsor Premium

                                              

            

 

Sponsor Platynowy

                           

                                    


Sponsor Złoty

                                                            

 

Sponsor Srebrny

                                                                                                                        

 

Partner Radomiaka

                                                            

                                                                       

                                                                      

 

Patron Medialny

          


Partner Techniczny i Oficjalny Dostawca