Radomiak – Wisła sprzed prawie 30 lat

  • 09-09-2022 09:19
  • Admin

Radomiak – Wisła sprzed prawie 30 lat

Wisła Płock to najbliższy rywal piłkarzy Radomiaka w PKO BP Ekstraklasie. Płocczanie są liderem tabeli po ośmiu kolejkach. Bardzo ciekawa konfrontacja obu klubów miała miejsce prawie 30 lat temu, w sezonie 1993/1994, gdy Radomiak po kilku latach gry wrócił do drugiej ligi i był rewelacją sezonu, a po rundzie jesiennej zajmował nawet pierwsze miejsce w tabeli grupy drugiej.

Radomiak z Wisłą Płock, która wówczas nosiła nazwę „Petrochemia”, zmierzył się na inaugurację sezonu 1993/1994. Trybuny stadionu przy ul. Struga 63 wypełniły się po brzegi. Mecz był ciekawym widowiskiem i trzymał w napięciu do ostatniego gwizdka sędziego. Radomiak przeważał, stworzył więcej okazji strzeleckich, ale bramka przeciwnika była zaczarowana. W końcu w 86 min. Zbigniew Wachowicz idealnie dośrodkował z lewej strony, a Sławomir Machnio ubiegł obrońców i strzałem głową z bliskiej odległości zdobył upragnionego gola dla gospodarzy. Petrochemia już się nie podniosła. Radomiak świetnie rozpoczął sezon, wygrał kolejne trzy spotkania.

Runda jesienna dla Zielonych była wręcz wymarzona. Podopieczni Józefa Antoniaka na półmetku byli liderem. Drugie miejsce zajmował Stomil Olsztyn, który miał identyczną liczbę punktów co Radomiak, a na trzeciej pozycji znajdowała się Petrochemia Płock, z czteropunktową stratą do naszego zespołu. – Mieliśmy bardzo dobry skład – wspomina Arkadiusz Skonieczny, były piłkarz Radomiaka, wtedy kierownik drużyny. – W bramce grał Zbyszek Wróbel, na bokach obrony trener wstawiał Zbyszka Wachowicza, Wojtka Bińkowskiego czy Mirka Siarę, w środku defensywy grywali Sławek Baćmaga, Marek Oczkowski, w pomocy Jarek Czupryn kapitan drużyny, Darek Rysiewski, na skrzydłach Marek Jakóbczak i Grzegorz Kozieł, a z przodu Sławek Machnio oraz Rafał Siadaczka. Sławek i Rafał w rundzie jesiennej siali popłoch w szeregach obronnych przeciwników. Byli też dobrzy zmiennicy, jak: Grzesiek Łopata, Jacek Procki, Józek Zolech, drugi bramkarz Edek Minda. Ta drużyna rozumiała się ze sobą na boisku i poza nim – podkreśla Skonieczny.

Na wiosnę Radomiak na pierwszy mecz pojechał do Płocka. Dla obu drużyn było to bardzo ważne starcie. - Mecz był w godzinach południowych, pojechaliśmy tam dzień wcześniej, napięcie było wyczuwalne. Wiedzieliśmy, że teren jest trudny, że Petrochemia nie może pozwolić sobie na porażkę, ale też znaliśmy wartość naszej drużyny. Zimą pozyskaliśmy Dariusza Czykiera, zawodnika ogranego w I lidze, zatem byliśmy mocniejsi, niż w rundzie jesiennej – mówi Arkadiusz Skonieczny.

Petrochemia, w przypadku przegranej, traciłaby do radomskiego zespołu już sześć punktów. Radomiak natomiast, gdyby wygrał, zrobiłby duży krok w kierunku awansu do I ligi. Mecz od początku był bardzo zacięty, rywalom zależało przede wszystkim na zneutralizowaniu Rafała Siadaczki, najgroźniejszego zawodnika Radomiaka i najlepszego wówczas strzelca drużyny. Siadaczka był wielokrotnie faulowany przez zawodników gospodarzy i nie dokończył meczu. – Gospodarze grali bardzo ostro, pamiętam, że sędzia też im delikatnie sprzyjał, przynajmniej takie wrażenie można było odnieść, czasami przymykał oko na faule zawodników z Płocka – podkreśla A. Skonieczny.

Radomiak mimo ambitnej postawy uległ Petrochemii 1:2. – Ten mecz miał duży wpływ na układ sił w tabeli, bo później zremisowaliśmy z GKS Bełchatów, przegraliśmy 0:1 w Olsztynie ze Stomilem i spadliśmy z miejsca premiowanego awansem do I ligi – dodaje były piłkarz Radomiaka.

Ostatecznie Radomiak sezon 1993/1994 zakończył na czwartym miejscu. Rozgrywki wygrał Stomil – 49 pkt., przed Petrochemią - 47 pkt. Te dwa zespoły awansowały do I ligi. Trzecie miejsce zajął GKS Bełchatów – 42 pkt., a czwarty był Radomiak – 41 pkt.

W poprzednim sezonie PKO BP Ekstraklasy Radomiak w Płocku uległ Wiśle 0:1, zaś w rewanżu wiosną na stadionie przy ul. Narutowicza zremisował 1:1. Gola dla Zielonych strzelił wówczas Raphael Rossi.
Sponsor Strategiczny

          


Sponsor Premium

                                              

            

 

Sponsor Platynowy

                           

                                    


Sponsor Złoty

                                                            

 

Sponsor Srebrny

                                                                                                                        

 

Partner Radomiaka

                                                                      

                                                                       

                                                                      

 

Patron Medialny

                              


Partner Techniczny i Oficjalny Dostawca