S. Rybak: drugi zespół Radomiaka spełnia swoją rolę

  • 08-12-2018 18:27
  • Admin

S. Rybak: drugi zespół Radomiaka spełnia swoją rolę

Drugi zespół Radomiaka rundę jesienną na boiskach IV ligi zakończył na 10. miejscu w tabeli. Wraz z trenerem Sebastianem Rybakiem podsumowujemy jesienne sukcesy naszej "dwójki". Zapraszamy do lektury wywiadu.

Czy w rundzie jesiennej drużyna rezerw spełniła swoją rolę?

- Wraz z trenerem i zarządem klubu postawiliśmy kilka celów przed drugą drużyną. Pierwszym było umożliwienie zawodnikom pierwszej drużyny, którzy nie zagrali w dany weekend w drugiej lidze, pozostania w rytmie meczowym i rozegrania meczu. Drugim celem było wyselekcjonowanie i próba ogrywania młodych zawodników z Akademii Radomiaka, tak aby chłopcy z roczników 2001, 2002, 2003 nabierali doświadczenia na czwartoligowym froncie. Te dwa podstawowe cele zostały spełnione.

Radomiak II zajmuje po rundzie jesiennej 10. miejsce w tabeli IV ligi. Czy możemy być zadowoleni z wyników sportowych?

- W meczach u siebie, w których wpierali nas zawodnicy z pierwszej drużyny i których rozegraliśmy tylko pięć, odnieśliśmy cztery zwycięstwa i jeden remis, bilans bramkowy 17-3. To jest na pewno pozytywny wynik. Gorzej wiodło się nam na wyjazdach i tu musimy wiele poprawić. Kilku meczów wyjazdowych, w których nie zdobyliśmy kompletu punktów, bardzo żałujemy. Będziemy starali się lepiej zaprezentować w meczach na wyjazdach w rundzie rewanżowej.

Jak będą wyglądać przygotowania do rundy wiosennej?

- Okresem wolnym od pracy treningowej dla zawodników będzie tylko okres świąt. Zawodnicy otrzymali rozpiski indywidualne na czas przerwy i od stycznia rozpoczynamy pracę w każdy dzień. Okres ferii zimowych będzie intensywnym czasem gdzie trenować będziemy dwa razy dziennie, aby jak najlepiej przygotować młodych adeptów do walki w rundzie rewanżowej.

Czy są już ustalone mecze kontrolne?

- Oczywiście. Cały okres przygotowawczy zaplanowany został z końcem października i wtedy też zostały dopięte wszystkie gry kontrolne. Rozegramy siedem gier z wyróżniającymi się przeciwnikami z niższych lig, jak również z naszej grupy IV ligi. Cieszą mnie zapytania drugich drużyn renomowanych marek piłkarskich w skali kraju. O gry z nami pytał Śląsk II Wrocław, Wisła II Płock, Raków II Częstochowa i inni, co bardzo dobrze świadczy o naszych możliwościach.

Jak trener ocenia młodych zawodników z naszej Akademii?

- Początek był dla nas wszystkich bardzo trudny. Drużyna była w kompletnym rozkładzie i potrzeba było czasu, aby przyjrzeć się zawodnikom, którzy zostali z nami w sierpniu oraz obserwować młodsze roczniki z Akademii. Te problemy, a co za tym idzie obserwacja i selekcja pozwoliła na danie szansy kilku bardzo młodym piłkarzom na treningi z drugą drużyną Radomiaka. Udało się wprowadzić do zespołu i dać zadebiutować w IV lidze zawodnikom w wieku 15 lat. Te obserwacje i selekcja sprawiły, że poziom naszej drużyny został ustabilizowany, a zawodnicy Akademii wnieśli bardzo dużo pozytywnych cech do naszej gry pomimo swojego młodego wieku.

Drugi zespół Radomiaka ma spore szanse na zajęcie wysokiego miejsca w klasyfikacji Pro Junior System. Stawianie na młodzież może zaprocentować także w taki sposób.

- Rozmawiając z otoczeniem innych klubów występujących w naszej lidze nikt raczej nie zwracał uwagi na promowanie młodych zawodników. W zespołach grało tylu młodzieżowców ilu wymagały przepisy. Radomiak II to najmłodsza drużyna w IV lidze. Gdyby przepisy pozwoliły tak jak innym klubom punktować w klasyfikacji Pro Junior System podwójnie, to już dawno zdeklasowalibyśmy wszystkich przeciwników. Nie wdając się w szczegóły, chodzi o to że u naszych rywali każdy z zawodników dostaje dwa punkty za rozegraną minutę, a nasi chłopcy tylko jeden punkt. Oczywiście będziemy chcieli w tej klasyfikacji być jak najwyżej. Od nowego sezonu nasi zawodnicy też będą punktować podwójnie za rozegrane minuty.

Jak trener ocenia współpracę z trenerami Akademii?

- Mogę wypowiadać się o trenerach dwóch najstarszych roczników, z którymi jestem w ścisłym kontakcie. Współpraca z trenerem Czuprynem prowadzącym rocznik 2002 oraz z trenerem Jastrzębskim prowadzącym rocznik 2003 układa się wzorowo. Obaj trenerzy wykonują świetną pracę szkoleniową, promocyjną i selekcyjną dla Radomiaka. Są to trenerzy, którzy w każdym z wcześniej wymienionych procesów są bardzo zaangażowani co pozytywnie wpływa na naszą współpracę i rozwój klubu.

Przed wami ciężka wiosna. Jakie cele stawiacie sobie na rundę rewanżową?

- Najważniejszym celem jest wypromowanie, któregoś z naszych młodych zawodników do pierwszej drużyny, jak również otwarcie drogi do gry w piłce seniorskiej kolejnym wychowankom Akademii Radomiaka. Oczywiście naszym celem jest też pomoc zawodnikom z pierwszej drużyny, którzy nie wystąpią w meczu drugiej ligi i będą mogli mikrocykl zakończyć grą, pozostając w rytmie meczowym.

Foto: RadomSport.pl